//script in header

Што треба да јадат веганите?


Едно од најважните прашања за луѓето кои го прифатиле веганството е дека нутритивните вредности добиени од месото, рибата, пилешкото и млечните производи може да се задоволат со различна храна.

Протеини: Сè додека дневниот внес на калории е доволен во веганската исхрана, потребната количина на протеини може лесно да се обезбеди. Дневно за потребите на протеините; може да се консумира храна како овесна каша, млеко од соја, тофу.
Витамин Д: Витаминот Д не е вклучен во веганската исхрана бидејќи млекото и млечните производи не се консумираат. Како сорта, достапно е производство на млеко од соја или ориз со додаден витамин Д. Покрај тоа, потребата од витамин Д може да се задоволи со сончева светлина.
Калциум: Неопходен за силни коски, калциумот се наоѓа во темнозелениот зеленчук, тофуто направено со калциум сулфат, млеко од соја збогатено со калциум и сок од портокал и многу други намирници кои најчесто ги консумираат веганите.
Цинк: Цинкот се наоѓа во житарките, мешунките и јаткастите плодови.
Железо: Сувиот грав и темнозелениот лиснат зеленчук се особено добри извори на железо, што е подобро по калорија од месото. Апсорпцијата на железо значително се зголемува со консумирање на храна која содржи витамин Ц заедно со храна која содржи железо.
Омега-3 масни киселини: во веганските диети, лененото семе, маслото од ленено семе, маслото од канола, сојата, сојата и оревите се добри извори на алфа-линоленска киселина.
Витамин Б12: Извори на витамин Б12 се збогатено млеко од соја, аналози од месо збогатени со витамин Б12 и додатоци на витамин Б12.
На пазарот има различни намирници кои се специјално произведени за вегани. Постојат многу варијанти, како што се вегански јајца од мунг грав, шницл од соја, бургери и мелено говедско месо.ВЕГАН И ВЕГЕТАРИЈАН

Што е вегетаријанство? Што е веганизам? Кои се разликите помеѓу вегетаријанецот и веганството?

ДОБИЕТЕ ЦЕНА

Можете да не контактирате за
вашите барања за тестирање.
Добијте понуда